Z prieskumu The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan vyplýva, že priberanie na váhe má v menopauze drastický vplyv na sebavedomie v prípade 25 % žien. Každá desiata žena dokonca priznáva, že práve v tomto krehkom období je jej sebavedomie najnižšie za celý život.
Niektoré ženy v menopauze trápi vypadávanie vlasov (25 %) alebo nespavosť (56 %). Medzi najčastejšie príznaky menopauzy však patria návaly tepla (83 %), únava (66 %) a priberanie na váhe (61 %). Takmer polovica (43 %) opýtaných žien uvádza, že práve priberanie na váhe ich znepokojuje najviac.
Z prieskumu taktiež vyplýva, že správna podpora môže príznaky menopauzy a s ňou spojené úzkosti žien zmierniť. Viac ako tretina žien (34 %) uvádza, že vďaka podpore nemala menopauza na kvalitu ich života taký negatívny vplyv, ako očakávali.
Lekárka Ella Russel, ktorá sa na menopauzu špecializuje, zdieľa svoje najlepšie tipy pre ženy, ktoré perimenopauzou (predvoj menopauzy) a menopauzou prechádzajú. „Rozumná voľba životného štýlu počas perimenopauzy a menopauzy bude jedným z najlepších rozhodnutí, ktoré môžete urobiť, a existuje mnoho tipov, ktorými sa môžete riadiť, aby ste túto životnú fázu zvládli čo najlepšie,“ dopĺňa Ella Russel.
To, aký životný štýl si pre seba zvolíte, výrazne ovplyvní aj to, ako obdobie prechodu zvládnete. Udržujte si hmotnosť, venujte sa cvičeniu, nefajčite, minimalizujte príjem alkoholu a doprajte si dlhý a kvalitný spánok.
Ak sa mení váš menštruačný cyklus, máte návaly tepla alebo sa viac potíte, porozprávajte sa so svojím lekárom. A svoje skúsenosti potom zdieľajte so svojimi rovesníčkami. Jednou z najväčších prekážok, ktoré bránia ženám získať tú správnu starostlivosť, je neznalosť príznakov súvisiacich s hormónmi.
Ak menopauza zasahuje do vášho vzťahu, porozprávajte sa s partnerom o tom, ako sa cítite a nebojte sa požiadať o jeho podporu. Menopauza by nemala byť tabu a nesmieme sa báť o nej diskutovať, je to biologický proces. Záleží iba na tom, ako ten proces čo najlepšie uchopiť.
Pokiaľ menopauza ovplyvňuje váš výkon v práci, priznajte si to a preberte to so šéfom alebo s niekým z HR. Dobrý zamestnávateľ vás podporí a pokúsi sa vám vyjsť v ústrety, či už vo forme skrátenej pracovnej doby, znížením objemu práce alebo zmenou agendy.
Nie ste si istá, ako obdobie menopauzy zvládnuť bez šrámov na duši? Nájdite si vo svojom okolí výživovú poradkyňu, s ktorou to zvládnete.