Mnoho ľudí spája rýchlosť redukcie telesnej hmotnosti s rýchlosťou, s akou sa dostaví jojo efekt – návrat k pôvodnej hmotnosti. Realita je ale iná. Viete, čo obávaný jojo efekt skutočne spôsobuje?
V diskusiách na internete často vidím príspevky ľudí, ktorí odrádzajú druhých od redukcie váhy práve kvôli tomuto efektu. Stretnete sa aj s osobnými skúsenosťami ľudí, ktorým sa hmotnosť vrátila. Otázkou ale je, či je to samotnou redukciou, alebo je za tým niečo iné.
Pravdou je, že samotná redukcia za návrat pôvodnej hmotnosti nemôže. Vinníkom je návrat k pôvodnému spôsobu stravovania, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou nebol s ohľadom na predchádzajúcu nadváhu vyvážený. Čo je teda účinnou zbraňou proti jojo efektu? Určite vzdelávanie.
Po ukončení fázy chudnutia by mala prebehnúť fáza stabilizačná, t. j. obdobie, kedy sa denný energetický príjem postupne zvyšuje, a zároveň je ale treba zmeniť spôsob stravovania a získať informácie o tom, ako vyzerá racionálne zostavený jedálniček. Cieľom je nájsť systém, ktorý na jednej strane pokrýva potreby organizmu a na strane druhej predstavuje energeticky vyváženú stravu s vhodným pomerom. Pre niekoho to môže byť vhodne zostavená „stredomorská diéta“ alebo nejaká forma nízkosacharidovej (low-carb) stravy.
Naša prax ukazuje, že mnoho ľudí stabilizáciu a s ňou spojenú edukáciu v oblasti stravovania a zdraviu prospešného životného štýlu podceňuje. Výsledkom je bohužiaľ opätovne sa zvyšujúca hmotnosť.
Pozrime sa na štúdiu DiRECT.
Bodkované čiary sú účastníci, ktorí v stabilizačnej fáze zo štúdie vystúpili a prestali sa riadiť odporúčaniami. Ich váha sa začala zvyšovať. V prípade účastníkov, ktorí nasledovali odborné vedenie, bola hmotnosť po celú dobu pomerne stabilná.
A keby ste si nevedeli rady, navštívte poradcu, ktorý vám s celým priebehom pomôže.