Ovocie je počas diéty zakázané. Ak chcete schudnúť, vyhýbajte sa mu oblúkom! Tieto vety už v živote určite počul prakticky každý, kto sa snažil schudnúť niekoľko prebytočných kíl. Ako je to ale v skutočnosti? „Dnes už vieme, že ovocie v správnom množstve našu telesnú hmotnosť v žiadnom prípade negatívne neovplyvní. Naopak, je prírodným zdrojom cenných látok, ktoré dnešná populácia potrebuje pre svoj vyvážený životný štýl,“ vysvetľuje Ivana Kabelková, výživová poradkyňa programu The 1:1 Diet, ktorá upozorňuje, že v ovocí nájdeme celý komplex vitamínov, minerálnych látok a vlákniny. Ako ho zaradiť do jedálnička, aby mal z neho človek čo najväčší úžitok?
Svetová zdravotnícka organizácia odporúča, aby každý v rámci toľko potrebného vyváženého životného štýlu denne zjedol najmenej 400 gramov ovocia a zeleniny. To sú približne 3 až 4 porcie. „Vďaka konzumácii takéhoto množstva ovocia a zeleniny človek napomáha v prevencii pred civilizačnými a chronickými ochoreniami, napríklad pred rakovinou, cukrovkou, srdečnými chorobami alebo obezitou,“ upozorňuje na benefity Ivana Kabelková s tým, že česká a slovenská populácia sa týmito odporúčaniami skoro neriadi. Z výskumu vyplýva, že takmer polovica obyvateľov ovocie a zelenina do svojho jedálnička pravidelne nezaraďuje, pričom odporúčané množstvo pravidelne konzumuje iba 10 % populácie.
Ak sa už rozhodneme pre ovocie, jedná sa obvykle o lokálnu produkciu – jablká, hrušky, marhule, čerešne, slivky a bobuľoviny – ríbezle, jahody, maliny. Z exotického ovocia sa jedná potom o citrusy, banány, kiwi a ananás.
Dôvodov, prečo sa riadiť odporúčaniami a zaraďovať ovocie do svojho jedálnička pravidelne, je hneď niekoľko. „Tým hlavným sú účinné biologicky aktívne látky, tzv. fytochemikálie, ktoré predstavujú najrôznejšie mechanizmy schopné priaznivo ovplyvňovať zdravie človeka. Podľa niektorých odhadov môže byť v jednom kuse ovocia hneď niekoľko desiatok až stoviek týchto biologicky aktívnych látok“, upozorňuje výživová poradkyňa programu The 1:1 Diet a dodáva, že práve ich prirodzený obsah v potravinách je jedným z dôvodov, prečo nemôžu výživové doplnky úplne nahradiť konzumáciu čerstvého ovocia. „Tiež je dôležité, že fytochemikálie sa vyskytujú iba v rastlinnej strave, v potravinách živočíšneho pôvodu nie,“ hovorí Ivana Kabelková a odporúča tak všetkým, aby sa nad vyváženosťou svojho jedálnička aspoň zamysleli.
Najviac bio aktívnych látok bolo zistených v čiernych ríbezliach, v grapefruitoch, kiwi a pomarančoch. Z tradičného českého ovocia v priebehu letnej sezóny sú to slivky, jablká, hrušky a nektárinky.
V našom redukčnom programe je ovocie povolené od Kroku 4.
Blanšírovaná zelenina je stálicou v českých kuchyniach, táto metóda ale funguje aj v prípade prípravy ovocia. Vďaka nej účinne zbavíte ovocie vírov, baktérií, zvyšku pesticídov, ktoré sa môžu na ovocí vyskytovať. Princípom blanšírovania je rozdeliť ovocie na menšie kúsky, ktoré sa na cca minútu až dve vložia do vriacej vody. Nasleduje prudké ochladenie ihneď po vytiahnutí z vriacej vody tak, že ich vložíte zase do ľadovej vody. Vďaka tomuto postupu zaistíte krehkosť a farbu ovocia. Nutričná hodnota sa pritom zníži iba mierne. Blanšírovanie je vhodné pre tvrdšie ovocie, ako napríklad marhule alebo broskyne, ktoré následne môžeme použiť do šalátov.
Ďalším ideálnym spôsobom, ako plnohodnotne uchovať sezónne ovocie, je sušenie. Vďaka nemu totižto ovocie nestratí ani vitamíny, ani minerály a vlákninu. K tomu môže dopomôcť aj šetrná elektrická sušička potravín. Tip na správne uskladnenie vysušeného ovocia s dlhou trvanlivosťou je jeho uskladnenie v uzatvárateľných nádobách alebo látkových vreckách.