Aktuality

KETO ako ketóza, ketonémia, ketolátky, ketogénna diéta, ketoacidóza

Jedná sa o pojmy, ktoré súvisia s postupmi vo výžive. Môže ísť o spojenie so športom, s nízko sacharidovým stravovaním alebo s niektorými chorobami. Najčastejšie sú ale diskutované vo vzťahu k redukcii telesnej hmotnosti. Čo konkrétne pojmy okolo keto diéty znamenajú a ako keto držať? Dozviete sa v článku. 

Čo je ketóza? 

Ketóza je stav organizmu, ktorý nastáva, pokiaľ sú hlavným zdrojom energie mastné kyseliny (tuky) a dochádza teda ku ketogenéze. Nezáleží na tom, či sa jedná o tuky zásobné, alebo tuky v potrave. Produktom oxidácie mastných kyselín v pečeni sú tieto ketolátky:  

  •  kyselina acetooctová (acetylacetát, AcAc),
  • kyselina β-hydroxymaslová (β-hydroxybutyrát, BHB),
  • acetón. 

Ľudské telo využíva ako zdroj energie iba acetoacetát a β-hydroxybutyrát. Acetón je z organizmu odstraňovaný s vydychovaným vzduchom (často ho môžeme cítiť u človeka, ktorý redukuje hmotnosť) a súčasne je vylučovaný aj močom.  

Určité percento ľudí sa domnieva, že s ketózou je to nasledovne. Buď sa vaše telo v tomto stave nachádza, alebo nie. Situácia je ale úplne iná. Existuje len rôzne intenzívna ketóza, hodnotíme teda jej úroveň, najlepšie prostredníctvom ketonémie – hladiny ketolátok v krvi.

Aká je normálna hladina ketolátok v krvi? 

O tvorbe ketolátok v tele najlepšie vypovedá ketonémia, teda krvná hladina β-hydroxybutyrátu.

  • Normálna ketonémia < 0,2 mmol/l
  • Ketóza 1 – 3 mmol/l (uvádzajú sa horné hodnoty až 5 – 7 mmol/l) 
  •  Ketoacidóza 10 – 15 a viac mmol/l 

V moči sa meria takzvaná ketonúria, a to pomocou testovacích vizuálnych prúžkov. Zisťuje sa hladina acetylacetátu. Nevýhodou je nižšia presnosť – zmeranú koncentráciu AcAc ovplyvňuje pitný režim, pH moču a ďalšie prítomné látky. 

Čo je to keto diéta?

Ketogénna diéta je z odborného hľadiska metóda, ktorá sa používa ako jedna z možností liečby epilepsie. V prenesenom význame sa jedná o postup, kedy je denný príjem sacharidov udržovaný pod 50 g. Cieľom je dostať organizmus do stavu takzvanej nutričnej ketózy, ktorá pre väčšinu jedincov predstavuje úplne prirodzený, normálny a bezpečný stav. 

Z vyššie uvedeného je ale jasné, že ketózy môžeme dosiahnuť aj pri podstatne vyššom príjme sacharidov, pretože úroveň ketonémie nie je určená iba konzumáciou sacharidov. Stretnúť sa tak môžeme s programami, ktoré fungujú, neprofilujú sa však ako ketogénne, ale ako redukčné so zníženým príjmom sacharidov. Pre porovnanie, najvoľnejšia forma LC (low-carb) diéty je definovaná obvykle do príjmu 130 g sacharidov za deň.

Ketolátky majú kyslú povahu (pH nižší ako 7) a môžu spôsobiť za určitých okolností tzv. ketoacidózu. Ketoacidóza je patologický stav spôsobený nedostatkom glukózy za súčasného nedostatku inzulínu. Inzulín má na produkciu ketónov potlačujúci účinok. Tento stav prichádza obvykle u ľudí s diabetom 1. typu (DM1), u ľudí s neskorým diabetom 2. typu (DM2), u alkoholikov a u osôb s vážne narušenou funkciou obličiek, ktoré nemôžu prebytočné ketóny v potrebnej miere vylučovať z tela. Ketoacidóza sa prejavuje nevoľnosťou, zvracaním, únavou, niekedy až extrémnou dýchavičnosťou. V krajných prípadoch, u neliečenej ketoacidózy, môže nastať ketoacidotická kóma (úmrtnosť 2 %). 

Máme sa ketoacidózy báť? 

Ketoacidóza často slúži ako strašiak, nastáva ale iba u ľudí trpiacich niektorou z metabolických porúch. Pokiaľ proces navodenia nutričnej ketózy prebieha pod dozorom lekára, môže aj pacient s DM1 (diabetes mellitus 1. typu) prejsť na stravu s nízkym obsahom sacharidov, prípadne redukovať hmotnosť. Nutričná ketóza môže priniesť množstvo benefitov vedúcich k zlepšeniu zdravotného stavu a kvality života. Nemusí to byť iba redukcia hmotnosti (aj keď s nadváhou a obezitou súvisí celý rad ochorení), menovať môžeme pozitívne účinky napríklad u DM2 (diabetes mellitus 2. typu), kardiovaskulárnych chorôb, spánkového apnoe, epilepsie a ďalších.

Ktorá cesta je pre vás tá správna? 

Pokiaľ si konkrétnym postupom alebo vhodnosťou jeho použitia vo vašom prípade nie ste istí, kontaktujte výživového poradcu, ktorý sa danou problematikou zaoberá. Niekedy je možné nájsť cestu iba drobnou úpravou existujúceho jedálnička, inokedy sa nevyhnete spolupráci s lekárom, pravidelným kontrolám a zmene medikácie.

Nemá však zmysel pojem „keto“ zatracovať. Prínosy sú jasne preukázané a pri dodržaní odporúčaní môže stravovanie na princípe keto diéty znamenať výraznú pozitívnu zmenu života, teda obmedzenie, alebo úplné odstránenie medikácie, hmotnosť v normálnom rozmedzí, zlepšenie kvality spánku aj lepšiu pohyblivosť.

 

Objednajte sa na nezáväznú vstupnú konzultáciu zadarmo ešte dnes!

Dohodnite si nezáväznú konzultáciu zadarmo ešte dnes!

Mám záujem o konzultáciu

Dohodnite si nezáväznú
konzultáciu zadarmo

Nepodarilo sa odoslať formulár.
1Vyplňte formulár
2Zavoláme vám
3Spolukiladolu!
×

Jsme také
v Česku

Přejít na CZ

Používate zastaraný prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.